Mikro çipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikro çipli Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde tüp bebek tedavileri ile kısırlık sorunlarının neredeyse %80’ine çözüm bulabilmek mümkündür. Geçmişte, çözümü dahi söz konusu olmayan sorunlar tüp bebek tedavisinde rutin bir tedavi kapsamına alınmıştır. Tüp bebek ve kısırlık sorunları tıp branşının en çok gelişen alanlarından biridir. Her geçen gün yeni bir tedavi imkanı ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde geliştirilmiş mikro çipli tüp bebek tedavisi ile, sperm sayısında yetersizlik olan erkek kaynaklı kısırlıklara bir çözüm bulunmuştur.

Kısırlık sebeplerinin %50’sinin erkek kaynaklı olduğu düşünülürse, mikro çipli tüp bebek tedavisinin ne kadar önemli bir gelişme olduğu anlaşılabilir. Mikro çipli tüp bebek tedavisi Harvard’da bir Türk Bilim İnsanı tarafından geliştirilen bir yeniliktir. Spermlerindeki sayı, şekil ve morfolojik özellikler sebebiyle gebelik sağlamakta güçlük çeken erkekler için bir umut ışığı olmuştur. Bu yöntem, ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Mikro çip yönteminin uygulamaya sokulması ile birlikte, gebelik için başarılı sonuçların elde edilme şansı da oldukça artmıştır. Mikro akışkan çip teknolojisi sayesinde kaliteli spermler seçilebilmektedir. Bu yöntemler, DNA’sı en iyi, en kaliteli ve en uygun spermi bulabilmek mümkündür. DNA’sı en kaliteli olan spermle, embriyo oluşturulmakta, böylece gebelik şansı arttırılmaktadır.Tüp bebek yöntemindeki gelişimleri takip eden ve merkezini bu gelişimlerden geri bırakmayan tüp bebek kliniklerinde, mikro çipli tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlamıştır bile.

Mikroçip yöntemi sayesinde sağlıklı spermler ve diğerlerine göre daha az sağlıklı olan spermler ayırt edilir. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşmaktadır. Mikro kanalların görevi de iyi kalitedeki spermlerin seçimini sağlamasıdır. Mikro çip yöntemi ile kaliteli ve kalitesiz spermler iki farklı tarafta toplanır. Bir tarafta sağlıklı ve DNA’sı oldukça düzgün olan kaliteli spermler toplanırken, bir tarafta da diğerlerinden daha sağlıksız olan, DNA’sı hasar görmüş spermler toplanır. Bu sayede de sağlıksız olan spermlerin seçilip, gebelik şansını düşürmesi riski ortadan kaldırılır. Sağlıklı ve kaliteli spermlerle yumurta birleştirilir. DNA’sı oldukça sağlam bir embriyo oluşturulur ve bu embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Bu embriyodan, 5. Güne ulaşan blastosist embriyolar sağlanabilmektedir. Blastosist embriyolar da gebeliğin oluşmasına ve tutmasına yardım eden, gebelik şansını arttıran bir etkendir.

Mikro çip teknolojisi, tıp alanından tüp bebek harici bölümlerde de kullanılmaktadır.

Mikroenjeksiyon sayesinde, yeteri sayıda spermi olmayan erkek hastaların dahi baba olma şansları saklanmaktadır. Fakat bazı adaylar bütün çabalara ve tedavilere rağmen bebek sahibi olamayabilir. Bu sebeple de mikro çip yöntemi uygulamaya sokulabilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Tüp bebekte mikro çip tedavisinin en büyük avantajı:

* erkek kısırlığının mevcut olduğu durumlarda,
* erkek adayının sperm sayısının az olması halinde,

anne ve baba adaylarının gebe kalabilme şansını arttırmaktadır. Bu sorunlarla tüp bebek tedavisi yardımıyla bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının bu yöntemi tercih etmesi halinde, arzu ettikleri bebeklerine kavuşma şansı artmaktadır.

Amerika’da geliştirilmiş olan mikro çipte tüp bebek, Türkiye’de de uygulanmaya başlanmıştır. Bu teknolojinin kullanıma girmesi ile hamilelik oranlarındaki yükselme gözlerden kaçmaz. Mikro akışkan çip teknolojisi ile DNA yapısı en kaliteli olan spermler tercih edilir. Dolayısıyla DNA yapısı en iyi olan embriyolar geliştirilir.Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Gelişen teknoloji sayesinde sağlıklı spermlerin tespit edilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunların arasında en yeni ve etkin olan yöntem de mikro çipli tüp bebektir. Sperm çiplerinde, vücuttaki mevcut sistemi taklit edebilen mikro kanalcıklar mevcuttur. Mikro kanallar da, kaliteli spermlerin seçimi için büyük rol oynar. Bir alanda spermler toplanır ve sağlıklı ve kaliteli spermler de mikro kanalardan elenerek farklı bir yere toplar. Adeta süzgeç işlevi görür mikro çip. Sağlıklı spermlerin bu denli kolay ve kesin şekilde ayrılması da gebelik şansını arttırır. Kaliteli spermler ile yumurta hücresinin döllendirilmesi sebebiyle, kaliteli embriyolar elde etmek mümkündür. Mikro çipin uygulanmaya koyulduğu merkezde gebelik başarılarının oldukça fazla olduğu görülür.

Mikro akışkan çip teknolojisi ile normal olarak spermler anne adayının vajinasına ulaştıklarında rahim kanalına doğru yol alır. Bu alanda mukus denilen salgıdaki hormonların da yardımıyla çeşitli mikro kanallar meydana gelir. Mikro kanalcıkların işlevi ise burada sağlıklı spermleri ayırmaktır. Mikro enjeksiyon yönteminde sağlıklı spermlerin tespit edilmesine imkan verir. Bunun dışında gebelik elde etme süresini de kısaltır. Gebeliğin oluşmasını sağlayan hızlı ve sağlıklı spermlerdir. Bu spermler yumurtayı dölleme yetisine sahiptir.

Kaynak : jinekoloji.com
Prof. Dr. Bülent Tıraş - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

© 2015 fertilechip.com. Tüm Hakları Saklıdır. ÒKoekBiotechÓ